Vivat Pułaski ? spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno ? kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami od 2005 r. Impreza wraca do miasta po przerwie spowodowanej ubiegłorocznymi obostrzeniami pandemicznymi. Organizatorami pikniku są: Stowarzyszenie W.A.R.K.A i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Piknik rozpocznie się Paradą Pułaskiego, która ruszy z wareckiego rynku o godzinie 12:00. Tradycyjnie paradę poprowadzi Kazimierz Pułaski ze swoimi przybocznymi. Tym razem będą mu towarzyszyły również grupy rekonstrukcji historycznej tematycznie związane z 700-letnią historią miasta. Spotkamy więc rycerzy Trojdena, Stefana Czarnieckiego, Piotra Wysockiego, Powstańców styczniowych, a także żołnierzy II wojny.

Barwny korowód przemaszeruje ulicami Warki do parku na Winiarach, gdzie zaprezentowane zostaną główne atrakcje. Na początek wystąpi Miejska Orkiestra Moderato. Potem terenie polany piknikowej starego parku zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne, które przypomną VII wieków Warki. O godz. 13.00 z parku wystartuje XVI Bieg Pułaskiego na 10 km. Ogłoszenie wyników biegu i wręczenie nagród odbędzie się na głównej scenie. Finałem pikniku będzie koncert legendarnego polskiego zespołu rock and rollowego ?Chłopcy z Placu Broni?. Dodatkowe atrakcje stanowić będą: ogródek piwny i grillowy, obozowiska grup rekonstrukcyjnych, amerykańskie rodeo, a dla dzieci darmowe dmuchańce i zajęcia z animatorami. Miłośników motoryzacji zainteresuje z pewnością zlot motocykli i starych aut.

Koneserów doskonałych herbat, aromatycznej kawy i domowej szarlotki zapraszamy do kawiarni Café Savannah przy Centrum Edukacyjno-Muzealnym. Podczas pikniku będzie można zwiedzać Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego za symboliczną 1 zł, w tym wystawy stałe: ?Kazimierz Pułaski i zasłużeni Polacy w USA? oraz ?Warka ? miasto dotknięte historią?. Szczególnie ta ostatnia, z okazji jubileuszu 700-lecia Warki, jest warta obejrzenia.

W sali wystaw Centrum Edukacyjno-Muzealnego będzie można zobaczyć nową ekspozycję czasową pt. ?PRZEGLĄD 2021. Twórczość artystyczna Warki na 700-lecie miasta?. Całości wystawowych doznań dopełni plenerowa ekspozycja ?Warka ? miasto Pułaskiego?. Szczegółowy harmonogram imprezy znajdziecie na www.muzeumpulaski.pl Patronat honorowy nad piknikiem sprawują: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Grójeckiego Krzysztof Ambroziak oraz Burmistrz Warki Dariusz Gizka. Współorganizatorami są: gminna instytucja kultury ?Dworek na Długiej?, ZUK Warka, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, OSP Warka i ABC Dziecka Warka. Zapraszamy! Spotkajmy się w Warce!

 

PLAKAT