Wyjątkowo udany Piknik Vivat Pulaski 2022

3 lipca przy wspaniałej letniej pogodzie odbył się w Warce Piknik historyczno ? kulturalny Vivat Pułaski, organizowany po raz dziewiąty przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
Tegoroczne wydarzenie poprzedził wernisaż wystawy ?Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska ? dzieło Polaka?, poświęconej twórcy Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku – Stefanowi Mierzwie.

Następnie goście, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele organizacji, instytucji i szkół oraz mieszkańcy wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu jakim jest jedyna w Polsce Parada Pułaskiego. Jak co roku wyruszyła ona z wareckiego rynku w rytm muzyki Orkiestry Moderato i ulicami miasta dotarła do winiarskiego parku przy muzeum. Poprowadził ją sam Generał Kazimierz Pułaski na koniu, a towarzyszyła mu Franciszka Krasińska i jeden z konfederatów. Tuż za nimi pomaszerowali członkowie grup rekonstrukcyjnych w mundurach z okresu walk Kazimierza Pułaskiego w Ameryce, Indianie Huu – Ska Luta, a także uczniowie z Zespołu Szkół im. 1 PLM ?Warszawa? w Warce i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, w strojach historycznych.

Jak co rok, rytm do marszu wygrywała Miejska Orkiestra ?Moderato?. Tuż za nią szli przedstawiciele władz samorządowych ze starostą grójeckim Krzysztofem Ambroziakiem na czele oraz zaproszeni goście, a wśród nich m.in. były marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. W dalszej kolejności podążali pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, Marynarze ORP ?Gen. Kazimierz Pułaski?, członkowie klubu sportowego ?Start Pułaski Warka?, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego, mieszkańcy miasta oraz goście. W barwnym korowodzie nie zabrakło również osiągnięć techniki amerykańskiej. Za pieszymi można było podziwiać dwa zabytkowe samochody amerykańskie Packard Cabrio oraz Okland Cabrio, współczesne auta marki Mustang czy Dodge z klubu Mazowieckie AmCar’y, motocyklistów na maszynach z rodziny Harley-Davidson zrzeszonych w klubach Cobrra MC Poland Grójec, Warsaw Chapter Poland, Dominator Grójec oraz Mavericks Sułkowice.

Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Warka oraz pracownicy SPZOZ Przychodnia w Warce, których auta zamykały pochód.

Parada zakończyła się na polanie piknikowej w parku na Winiarach, gdzie rozpoczął się Piknik Vivat Pułaski!

Na początek koncert estradowy zaprezentowała Miejska Orkiestra Moderato z Warki, po czym organizatorzy wraz z przedstawicielami władz samorządowych oficjalnie otworzyli imprezę. Na scenie pojawili się znamienici goście: Marszałek Senatu RP, Senator Stanisław Karczewski, z władz Powiatu Grójeckiego ? Starosta Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek oraz radni Jan Madej i Cezary Kołodziejski, z władz samorządowych Warki ? Burmistrz Dariusz Gizka, Wiceburmistrz Teresa Knyzio, Przewodnicząca Rady Miejskiej Aldona Rzeźnik i radny Jacek Gawroński oraz przedstawiciele organizatorów, którzy prowadzili całe wydarzenie ? dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak oraz Andrzej Zaręba ? prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A., który jednocześnie pełni funkcję członka Zarządu Powiatu Grójeckiego.

Piknik w parku był okazją do obejrzenia pokazów historycznych ?Kazimierz Pułaski ? bohater konfederacji barskiej? oraz ?Kazimierz Pułaski ? twórca amerykańskiej kawalerii?, a także do poznania kultury i zwyczajów północnoamerykańskich plemion indiańskich, które przybliżyła uczestnikom wydarzenia grupa Huu-Ska Luta.

Rodzinne biesiadowanie umilała polska i amerykańska muzyka w wykonaniu grupy Pniewy Local Band, a punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert zespołu GOLDEN LIFE.

Podczas pikniku można było obejrzeć wystawy plenerowe: ?Mamy 55 lat? (powstała z okazji jubileuszu Muzeum), ?Hetman? ( o Hetmanie Stefanie Żółkiewskim na tarasie pałacu) oraz ?Józef Wybicki – w 200. rocznicę śmierci i 95. rocznicę ustanowienia hymnu narodowego?.

Amatorzy kawy i pysznego ciasta mogli skorzystać z oferty Café Savannah przy Centrum Edukacyjno-Muzealnym, gdzie rozbrzmiewała muzyka na żywo w wykonaniu duetu ?Pionierzy? ? American Folk i Bluegrass oraz Pawła ?Biby? Binkiewicza. Na tych z większym apetytem czekał ogródek grillowy, a także stoisko z pysznymi daniami tradycyjnej kuchni, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Boglewiczanki.

Jak zwykle dla zwiedzających były dostępne wnętrza muzeum, w których również rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu młodej pianistki Natalii Bojdzińskiej.

Pomysł imprezy plenerowej o charakterze edukacyjno-kulturalnym, która łączy spotkanie ?na żywo” z historią Kazimierza Pułaskiego i kulturą amerykańską, zrodził się w 2005 r. Pomimo kilkuletnich przerw spowodowanych najpierw rewitalizacją zespołu pałacowo ? parkowego, a w ostatnim czasie pandemią, wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Warki.

Dziękujemy artystom, którzy uświetnili wydarzenie swoją obecnością, wolontariuszom, którzy czynnie włączyli się w organizację parady i pikniku oraz wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę.

Szczególne podziękowania kierujemy do Władz Samorządowych Województwa Mazowieckiego za dofinansowanie wydarzenia oraz Samorządu Warki i Powiatu Grójeckiego, za każde wsparcie, za pomoc w organizacji imprezy. Dziękujemy wszystkim służbom, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia: Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz SP ZOZ Warka. Dziękujemy również współorganizatorom imprezy: Gminnej Instytucji Kultury Dworek na Długiej, ZUK Warka Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji w Warce oraz ABC Dziecka Warka.

Za rok jubileuszowy 10. Piknik Vivat Pułaski. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy:
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

 

Patronat honorowy:
Adam Struzik ? Marszałek Województwa Mazowieckiego
Krzysztof Ambroziak ? Starosta Grójecki
Dariusz Gizka ? Burmistrz Warki

Partnerzy strategiczni:
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Powiat Grójecki
Samorząd Miasta i Gminy Warka

Współorganizatorzy:
Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
Zakład Usług Komunalnych w Warce
Centrum Sportu i Rekreacji w Warce
OSP w Warce
Komisariat Policji w Warce
SPZOZ w Warce

 

Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski został dofinansowany
ze środków Województwa Mazowieckiego i Gminy Warka.

 

fot. Paweł Jezuita