Piknik Vivtat Pulaski 2019

 

Po rocznej przerwie do kulturalnego kalendarza Warki powraca piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski! Wszystko za sprawą otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego dotacji, która pozwoliła organizatorom i partnerom realnie myśleć o organizacji tej oczekiwanej przez mieszkańców Warki, ale nie tylko, imprezy.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A., jeden z dwóch głównych organizatorów, obok Muzeum im. K. Pułaskiego, przygotowało projekt i wystartowało w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Na 100 możliwych punktów wniosek uzyskał aż 99, co świadczy nie tylko o dobrze przygotowanym wniosku konkursowym, ale też o pomyśle imprezy, który spodobał się oceniającym. To jeden z nielicznych, a być może i jedyny w Polsce piknik polsko-amerykański, pokazujący kulturę i historię zarówno naszego kraju jak i Ameryki. Oczywiście motywem przewodnim jest wspólny bohater czyli Generał Kazimierz Pułaski, który przypomnijmy był jednym z dowódców Konfederacji Barskiej, obrońcą Jasnej Góry, a za oceanem twórcą amerykańskiej kawalerii, bohaterem, który m.in. uratował życie Jerzemu Waszyngtonowi.

Piknik Vivat Pułaski, organizowany jest zawsze w pierwszą niedzielę lipca ? to nawiązanie do tego, o co walczył Pułaski i za co zginął, nawiązanie do wolności i Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych 4 lipca.

Jak zawsze wspólne świętowanie rozpocznie jedyna w Polsce ?Parada Pułaskiego? z wareckiego rynku do Parku na Winiarach. Poprowadzi ją sam Pułaski w towarzystwie kompanów z grup rekonstrukcyjnych, orkiestry dętej, barwnego pochodu mieszkańców Warki i amerykańskich motocykli. W parku, na uczestników, czekać będzie wiele atrakcji ? pokazy rekonstrukcyjne, wioska indiańska, strefa dziecięca z dmuchańcami, koncerty, stoiska promocyjne, ogródek grillowy, wystawy i wiele innych atrakcji. Całość zakończy koncert z utworami najbardziej znanych muzycznych facetów w czerni czyli Blues Brothers Show.
To będzie wspaniała niedziela, dlatego już dziś zarezerwujcie sobie czas 7 lipca! Vivat Pułaski! Spotkajmy się w Warce!