Piknik VIVAT PUŁASKI! za nami

2 lipca powrócił na mapę kulturalną Warki piknik historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI! Przedsięwzięcie nie było organizowane od 8 lat. Powodem była kompleksowa rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Warce, na którego terenie piknik się odbywał. Na tegoroczne wydarzenie czekano zatem z niecierpliwością. W końcu piknik w poprzednich edycjach gromadził w parku na Winiarach mnóstwo osób. Z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów ? Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz Stowarzyszenie WARKA wspieranych przez licznych partnerów i sponsorów ? korzystały całe rodziny, mieszkańcy Warki, ale i regionu.  A tegoroczny? Choć może nieco skromniejszy niż ten znany ubiegłych z lat to na brak zainteresowanych polsko-amerykańską kulturą propagowaną podczas pikniku nie można narzekać.

VIVAT PUŁASKI! został zainaugurowany jedyną w Polsce paradą Pułaskiego. Przeszła ona ulicami Warki od rynku na Winiary. Pochód prowadził ? a jakże by inaczej ? Kazimierz Pułaski na koniu (w tę rolę wcielił się Damian Dębski)  wraz z towarzyszami broni i skrycie przez niego wielbioną Franciszką Krasińską. Za nimi orkiestra Moderato wygrywająca amerykańskie marsze. Nieco dalej grupa rekonstrukcji historycznej z okresu rewolucji amerykańskiej i załoga Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wraz z przedstawicielami władz miasta Warki. Byli również członkowie PTTK Warka, Klubu Biegacza START Pułaski Warka. Furorę w pochodzie robiły panie z Grupy Senioralnej Złota Reneta z Ostrołęki (tej podwareckiej). Świetnie prezentowali się członkowie Stowarzyszenia Klubu Uśmiechniętego Seniora POKUSA. W pochodzie brali udział również przedstawiciele Stowarzyszenia ANIMATOR i mieszkańcy Warki, którzy nie wystraszyli się pochmurnych, deszczowych chmur kłębiących się nad nadpilickim grodem. Uwagę przyciągali, uczestniczący w paradzie, członkowie Klubu Motocyklowego Harley Davidson z Warszawy ze swoimi imponującymi motocyklami.

Po dotarciu parady na polanę w winiarskim parku oficjalnie zainaugurowano piknik VIVAT PUŁASKI! Na dobry początek warecka orkiestra MODERATO wystąpiła z koncertem estradowym. Tego dnia nie był to jedyny pokaz umiejętności wareckich muzyków ? zaprezentowali się jeszcze podczas musztry paradnej. Goście, którzy przyszli na piknik mogli również podziwiać pokazy historyczne. Swój popis dał Kazimierz Pułaski, ale nie ustępowali mu również żołnierze rewolucji amerykańskiej, którzy w wareckim parku stoczyli zacięty bój z Brytyjczykami. Podczas imprezy, nie mogło zabraknąć symbolu kultury amerykańskiej – króla rock and roll?a. Elvisa można było spotkać na Winiarach. Dał naprawdę niezłe show. W winiarskim parku, równolegle z wymienionymi atrakcjami, działała specjalna strefa dla dzieci, w której najmłodsi mieli pełne pole do popisu dla swoich zabaw.

W trakcie pikniku istniała możliwość bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałej pałacu oraz niedawno otwartej, z okazji głównych obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, wystawy czasowej ?Mistrz Pityński?, na której zaprezentowano twórczość cieszącego się uznaniem w Stanach Zjednoczonych polskiego rzeźbiarza.

Imprezę zakończył koncert grupy BIG BAND BŁONIE, która zagrała dla publiczności największe przeboje muzyki polskiej oraz amerykańskiej. Można było pośpiewać, potańczyć, po prostu świetnie się bawić. Kolejny VIVAT PUŁASKI! już za rok.

Info. muzeum